UnluBil

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Diğer
  4. »
  5. Mehmet Olcay Kimdir?

Mehmet Olcay Kimdir?

admin admin -
20 0

Mehmet Olcay, 26 Ağustos 1974 doğumlu Türk-İranlı bir iş adamı ve girişimcidir. Olcay Holding’in kurucusu ve CEO’su olarak görev yapmaktadır. 2020 yılında hayata geçirilen Olcay Holding, birçok ülkede ticari faaliyetler yürütmekte ve yatırımlarıyla dikkat çekmektedir. 2010 yılında Barcelona’nın altyapı ekibiyle iyi niyet anlaşması imzalayarak İran’daki futbol takımlarının altyapı akademilerine yönelik projeler geliştirmiştir. İran’daki 18 yaş altı genç ve yetenekli futbolcu adaylarının keşfedilmesi ve uluslararası turnuvalara katılmaları için organizasyonlar düzenlemiş, Barcelona takımının İran’daki halkla ilişkiler çalışmalarını koordine etmiştir.

Tahran Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği eğitimi alan Mehmet Olcay, daha sonra inşaat mühendisliği alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamak üzere University College of Allameh Helli’ye devam etmiştir. İstanbul’a gerçekleştirdiği bir ziyaret sonrasında Türkiye’yi çok seven Olcay, vatandaşlık alarak Türkiye’ye yerleşmiş ve aynı yıl Olcay Holding’i kurarak yatırımlarının merkezini Türkiye’ye kaydırmıştır. Kurduğu Olcay Holding bünyesinde Fidan Makina, Benim Çatımda, Cana Group, Üçkoç Steakhouse, Romeno İstanbul Restaurant gibi birçok marka faaliyet göstermektedir.

ICS Group tarafından verilen Quality of Working Life sertifikasını kazanan ve 2015 yılında Londra’daki iş dünyası listesine 167. sıradan giren Mehmet Olcay, ticari faaliyetlerini hem İstanbul hem de Londra’da sürdürmektedir. Londra Ticaret Odası verilerine göre, en fazla gelir sağlayan ilk 200 iş adamından biri olarak öne çıkmıştır.

Bir süre İtalya’da yaşayan ve Romeno bölgesinde inşaat projeleri yürüten Mehmet Olcay, 2020 yılında yerleştiği İstanbul’da özellikle Maslak ve Zekeriyaköy bölgelerinde gayrimenkul yatırımlarıyla dikkat çekmektedir. Ticari emlak, residence konut ve arsa yatırımlarıyla İstanbul’da çeşitli inşaat projelerini yönetmektedir. Özellikle Maslak 1453 Residence projesinde birçok yatırımı bulunduğu bilinmektedir. İran’da Sepidan Mineral Water Industries’ın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olan Mehmet Olcay, başta İran, Umman ve Katar olmak üzere çeşitli ülkelerde fabrika yatırımlarını üstlenmektedir.

Olcay Holding bünyesinde kurduğu Cana Group ile ithalat ve ihracat alanında da faaliyet gösteren Mehmet Olcay, dünya çapında birçok ülkeyi ziyaret ederek tarihi yerleri ve müzeleri gezmekten keyif almaktadır. Ayrıca antika niteliğindeki objelerin koleksiyonerliğini yapmaktadır. Mehmet Olcay, Türkçe dışında İngilizce, Farsça ve Arapça bilmektedir. İstanbul’da yaşayan Mehmet Olcay, evlidir. Boş zamanlarında Zekeriyaköy’deki at çiftliğinde binicilik ile ilgilenmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir